Part No:DESET7F300
Colour:
Brushed Brass
Head Size:
300 mm
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO Design Triple Shower Pack with 300mm Head + Fixed Handset - Brushed Brass
What's Included?
  • 2 Outlet Valve Body
  • 3 Handle Valve Trim
  • Range: Design
  • Product Code: DESET7F300
  • Finish: Brushed Brass
  • Outlets: 2 Outlets
  • Valve Body Dimensions: (H)244 x (W)82 x (L)240mm
  • Overhead Shower Dimensions: (H)58 x (W)300mm
  • Shower Arm Dimensions: (H)60 x (W)340 x (L)110 x (D)20mm
  • Handset Dimensions (H)205 x (W)28mm
  • Shower Arm Connections: G 1/2"
  • Operating Pressure: 0.5-5 bar
  • KIWA Approved: Valve Body, Overhead Shower Head, Shower Arm, Handset
  • WRAS Approved: Valve Body
No questions about this product yet
Current Item