Part No:DESET3C200
Colour:
Chrome
Head Size:
200 mm
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO Design Diverter Shower Pack with 200mm Head + Fixed Handset - Chrome
What's Included?
  • 2-Way Diverter Valve Body
  • Concealed Valve Trim
  • Fixed Overhead Shower Head
  • Wall Mounted Shower Arm
  • Handset
  • Brand: Crosswater
  • Range: Design
  • Product Code: DESET3C200
  • Finish: Chrome
  • Material: Brass
  • Installation: Wall Mounted
  • Outlets: 2 Outlets
  • Valve Body Dimensions: (H)181 x (W)66 x (D)134mm
  • Overhead Shower Dimensions: (H)58 x (W)200mm
  • Shower Arm Dimensions: (H)60 x (W)340 x (L)110 x (D)20mm
  • Handset Dimensions (H)205 x (W)28mm
  • Shower Arm Connections: G 1/2"
  • Operating Pressure: 0.5-5 bar
  • KIWA Approved: Valve Body, Overhead Shower Head, Shower Arm, Handset
  • WRAS Approved: Valve Body
  • TMV Approved: Valve Body
  • Shower Arm Standards: BS EN 1112:2008
No questions about this product yet
Current Item