Part No:CBSET4C200
Colour:
Chrome
Head Size:
200 mm
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO Crossbox Shower Pack with 200mm Head + Slide Rail Handset - Chrome
  • Wall Mounted Shower Arm
  • Slide Rail
  • Handset
  • Brand: Crosswater
  • Range: MPRO
  • Product Code: CBSET4C200
  • Finish: Chrome
  • Outlets: 2 Outlets
  • Rough Box Dimensions: (H)199 x (W)166mm
  • Overhead Shower Dimensions: (H)58 x (W)200mm
  • Shower Arm Dimensions: (H)60 x (W)340 x (L)110 x (D)20mm
  • Handset Dimensions (H)698 x (W)111 x (D)45mm
  • Shower Arm Connections: G 1/2"
  • Overhead Shower Flow Rate: 26.5 l/min (at 3 bar)
  • Operating Pressure: 0.5-5 bar
  • KIWA Approved: Rough-In Box, Shower Head Arm, Overhead Shower Head
  • WRAS Approved: Handset
  • Shower Arm Standards: BS EN 1112:2008
No questions about this product yet
Current Item