Part No:CBSET3C200
Colour:
Chrome
Head Size:
200 mm
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO Crossbox Shower Pack with 200mm Head + Fixed Handset - Chrome
What's Included?
  • Crossbox Universal Rough-In Box
  • Crossbox Thermostatic Trim & Controls
  • Fixed Overhead Shower Head
  • Wall Mounted Shower Arm
  • Designer Handset
  • Hose
  • Wall Outlet + Handset Holder
Key Features
Technical Specifications
  • Brand: Crosswater
  • Range: MPRO
  • Product Code: CBSET3C200
  • Finish: Chrome
  • Material: Brass
  • Installation: Wall Mounted
  • Outlets: 2 Outlets
  • Rough Box Dimensions: (H)199 x (W)166mm
  • Overhead Shower Dimensions: (H)58 x (W)200 x (L)200mm
  • Shower Arm Dimensions: (H)60 x (W)340 x (L)110 x (D)20mm
  • Handset Dimensions (H)205 x (W)28mm
  • Overhead Shower Flow Rate: 26.5 l/min (at 3 bar)
  • Shower Arm Connections: G 1/2"
  • Operating Pressure: 0.5-5 bar
  • KIWA Approved
No questions about this product yet
Current Item