Part No:CBSET3L200
Colour:
Brushed Nickel
Head Size:
200 mm
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO Crossbox Shower Pack with 200mm Head + Fixed Handset - Brushed Nickel
  • Designer Handset
  • Hose
  • Wall Outlet + Handset Holder
Key Features
Technical Specifications
  • Brand: Crosswater
  • Range: MPRO
  • Product Code: CBSET3L200
  • Finish: Brushed Nickel
  • Outlets: 2 Outlets
  • Rough Box Dimensions: (H)199 x (W)166mm
  • Overhead Shower Dimensions: (H)58 x (W)200 x (L)200mm
  • Shower Arm Dimensions: (H)60 x (W)340 x (L)110 x (D)20mm
  • Handset Dimensions (H)205 x (W)28mm
  • Overhead Shower Flow Rate: 26.5 l/min (at 3 bar)
No questions about this product yet
Current Item