Part No:DSLSC1100
The stock status is In Stock
In Stock
Items that support this product
Product Information
Crosswater - Design Soft Close Slider Shower Door - 1100mm - DSLSC1100
Product Details
  • Width - 1100mm
  • Height - 1950mm
  • Door entry width - 439mm
  • Adjustment - 1060 - 1085mm
  • Crosswater Clear as standard
  • Soft and quiet door opening and closing
  • 8mm fixed panel
  • Concealed profile fixings
  • 25mm adjustment for easy fitting
  • Reversible design
  • Wetroom compatible
  • Powershower proof
  • Silver finish frame
Lifetime Guarantee
Please note: shower and tray sold separately.
This shower door requires a shower tray with a minimum ledge of 60mm.