Part No:DHDSC0900+
Product Information
Crosswater - Design Hinged Shower Door with Inline Panel - 900mm - DHDSC0900+
Features include a frameless hinged door, 25mm adjustment for easy fitting per panel and comes in a semi-frameless modern design. This door can be used in conjunction with the Design matching side panels (sold separately).
Product details
  • Brand - Crosswater
  • Product - Hinged Shower Door with Inline Panel
  • Width - 900mm, Height - 1950mm
  • Door Entry Width - 590mm
  • Adjustment - 870-895mm (858-873mm when used with a side panel)
  • Frameless hinged door
  • 25mm adjustment for easy fitting
  • 8mm glass fixed panel
  • Semi-frameless modern design
  • Silver finish frame
  • Reversible design
  • Powershower proof
  • Crosswater Clear as standard
  • 6mm glass hinged door