Part No:MP48X1140MBELEC
The stock status is Low Stock
Low Stock
Items that support this product
Product Information
Crosswater MPRO 480 x 1140mm Electric Only Towel Rail - Matt Black - MP48X1140MBELEC
Product Details
  • Product Code: MP48X1140MBELEC
  • Finish: Matt Black
  • Width: 480mm
  • Height: 1140mm
  • Watts: 400W
  • Class 1 IPX5
  • 5 temperature settings ranging from 30°C to 60°C
  • An electronic temperature sensor that guarantees precise temperature control
  • Illuminated LED indicators display the set temperature level and the status of the heating
  • The element is equipped with frost protection and double protection against overheating
  • The display shows warning indicators in case of malfunction
  • An active safety feature in case the rail runs dry
  • Low power consumption in a standby mode
15 Year Guarantee
All measurements are approximate
Images are for illustrative purposes
Please note: We recommend using a qualified electrician for installation.
*Fused spur sold separately
No reviews about this product yet
How We Gather Reviews
No questions about this product yet
Dimension image
Current Item
Crosswater MPRO 480 x 1140mm Electric Only Towel Rail - Matt Black - MP48X1140MBELEC  Profile Large
Crosswater MPRO 480 x 1140mm Electric Only Towel Rail - Matt Black