Part No:ST-PUMP15TN
The stock status is In Stock
In Stock
Product Information
Bristan - 1.5 Bar Twin Impeller Shower Pump - ST-PUMP15TN
Product Details
  • Product Code: ST-PUMP15TN
  • Pump Type: Single speed twin impeller
  • Power Supply: 230 Volts AC
  • Power Consumption: 385 Watts
  • Inlet Connections: Flexible hose – 15mm push fit
  • Outlet Connections: Flexible hose – 15mm push fit
  • Pump Rating: 1.5 bar / 32 LPM
  • Motor Rating: 30 minutes on / 30 minutes off
  • Supply: Suitable for gravity systems only
  • Max inlet head: 10 metres
  • Max head (closed valve): 15 metres
  • Max working pressure: 3.0 bar
  • WRAS and CE approved
Additional Information
  • Twin impeller for boosting two water supplies
  • Pump rated at 1.5 bar pressure equivalent to 15 metres head height.
  • Medium boost performance
  • Low noise - fitted with anti-vibration feet
  • Min inlet water temperature - 4°C
  • Max inlet water temperature - 65°C
  • Max number of starts per hour – 60
  • Max ambient air temperature - 40°C