KWC DVS F3S Self-closing Pillar Mixer Tap - F3SM1001
Part No:3600001425
The stock status is In Stock
In Stock
Items that support this product
Product Information
Product Details
  • Depth: 375mm
  • Height: 170mm
  • Width: 130mm
  • Material: Brass
  • Colour: Chrome
  • Deck Mounted
  • Type of operation: Manual operation
  • Diameter nominal: DN 15
  • calculation flow rate cold water: 0.07 liter per second
  • calculation flow rate hot water: 0.07 liter per second
  • Functional principle: hydraulic self-closing
  • minimum flow pressure: 1.00 bar
  • volume flow rate at 3 bar: 0.05 liter per second
  • Inlet size: G3-8
  • Type of mixing: with mixer
  • adjustable flow time: yes
  • Material fitting: brass
  • Sound insulation: no
  • spout projection: 100.00 mm