Part No:CAQSSC0800
Product Information
Crosswater 800 x 800mm Clear 6 Quadrant Single Door Shower Enclosure - CAQSSC0800
Product Details
  • Size: 800 x 800mm
  • Height: 1950mm
  • Door Opening: 480mm
  • Adjustment: 770-785mm
  • 6mm Toughened Glass
  • Quick release double rollers
  • Secure magnetic seal closing
  • Crosswater Clear easy to clean protective finish
  • Silver anodised aluminium finish
  • 15mm width adjustment for easy fitting
  • Concealed fixings and profile cover caps
  • Suitable for 550mm radius shower trays or tiled floors (wet room)
Lifetime Guarantee
All measurements are approximate
Please note - Shower tray and waste sold separately
No reviews about this product yet
How We Gather Reviews
No questions about this product yet
Dimension image
Current Item
Crosswater 800 x 800mm Clear 6 Quadrant Single Door Shower Enclosure - CAQSSC0800  Profile Large Ima
Crosswater 800 x 800mm Clear 6 Quadrant Single Door Shower Enclosure